przejdź do Sochaczew.pl
176816 odwiedzin
Nowa kamienica na Staszica

PSS „Społem” wybuduje kamienicę przy ul. Staszica. Zastąpi ona wysłużony parterowy budynek, w którym znajduje się sklep gospodarstwa domowego. Nowy obiekt ma się stylistycznie wpisać w istniejące już odnowione kamieniczki.

Decyzja o budowie zapadła po ekspertyzie istniejącego budynku. Jak twierdzi prezes PSS, Józef Chocian, rzeczoznawca jednoznacznie stwierdził, że parterowy pawilon nadaje się wyłącznie do rozbiórki, łącznie z fundamentami. W związku z tym spółdzielnia zleciła wykonanie koncepcji nowego obiektu jednemu z biur projektowych. Po przedstawieniu jej do akceptacji miejskiemu architektowi, Tadeuszowi Krysiakowi, ten zaproponował inny wariant, który lepiej wpisuje się w istniejący układ architektoniczny ul. Staszica. Propozycja została zaakceptowana przez spółdzielnię i to ona będzie ostatecznie realizowana.

- Jest to wstępna koncepcja, która wymaga stworzenia projektu budowlanego. Zapewne dojdą w nim nowe elementy nie zawarte w prezentowanej wizualizacji. Chciałem jednak utrzymać istniejącą w tej części miasta stylistykę, reszta należy do fachowców – powiedział nam Tadeusz Krysiak.

Kamienica o powierzchni 220 mkw. będzie miała trzy kondygnacje. Parter zostanie przeznaczony na działalność handlową, pierwsze piętro zajmą usługi, na drugim mają powstać mieszkania na sprzedaż. Jak mówi prezes Chocian, wstępny projekt zakładał dwa lokale o powierzchni ponad 60 mkw., ostatecznie jednak zarząd PSS zdecydował się na cztery mniejsze mieszkania, typowe kawalerki.

- Mając na uwadze interes spółdzielni uznaliśmy, że łatwiej będzie sprzedać mniejsze lokale. Inwestycja jest rozłożona na dwa lata. W tym roku przygotujemy dokumentację, zlecimy wykonanie projektu kamienicy i projektu rozbiórki istniejącego pawilonu. Do Urzędu Miasta trafiły już dokumenty dotyczące wydania decyzji o warunkach zabudowy – wyjaśnia Józef Chocian.

Budowa przewidziana jest na 2017 rok. Zgodnie z szacunkami inwestycja będzie kosztować ok. miliona złotych. Dzisiaj trudno określić, czy sklep agd będzie działał do końca roku. Zarząd „Społem” jego rozbiórkę uzależnia od posiadania pełnej dokumentacji na nowy obiekt.

Wysłużonej „plomby” przy ul. Staszica chyba nikt nie będzie żałował i dobrze, że PSS postanowił pozbyć się szpecącego ulicę obiektu. Dobrze też, że stawiając kolejny budynek, bierze pod uwagę wartość estetyczną, a nie tylko handlową.

Jolanta Sosnowska
jolanta.sosnowska@sochaczew.pl

A A A
28.04.2016
godz.08:36
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość