przejdź do Sochaczew.pl
176817 odwiedzin
Uważaj na oszustów z Afryki

Pan Piotr był przekonany, że oddzwania do kogoś z Warszawy. Dodzwonił się na Wybrzeże Kości Słoniowej. Za trzyminutową „rozmowę” zapłacił 24 zł.  

Jak opowiada pan Piotr, rano zauważył na swojej komórce nieodebrane połączenie z numeru zaczynającego się od cyfr 22. Pomyślał, że coś mogło się stać komuś z jego rodziny z Warszawy, bo połączenie miało miejsce o godzinie 3.00 w nocy. Kiedy oddzwonił, usłyszał komunikat w obcym języku. Na okoliczność, że to jakieś chwilowe problemy operatora, odczekał trzy minuty, kiedy jednak komunikat nie cichł, rozłączył się.

Okazało się, że dzwonił do Afryki, a obciążenie za chwilę połączenia wyniosło 24 zł.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Ochrony Konsumentów, zgłoszeń tego typu przybywa. Oszuści wyłudzają połączenia np. na Wybrzeże Kości Słoniowej (kierunkowy +225) albo do Demokratycznej Republiki Konga (kierunkowy +243). Takie numery można pomylić z kierunkowymi stref w Polsce, odpowiednio 22 Warszawa i 24 Płock.

Policja ma bardzo ograniczone możliwości w ściganiu tego typu przestępców, gdyż działają oni z zagranicy. Dlatego należy uważać przy oddzwanianiu na nieodebrane połączenia z nieznanych nam numerów. Dodatkowo, jeśli nie spodziewamy się połączeń z zagranicy, możemy zablokować przyjmowanie tego typu rozmów u operatora sieci komórkowej. (seb)

A A A
08.12.2015
godz.08:21
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość