przejdź do Sochaczew.pl
176436 odwiedzin
Wspaniała jak Andżelika

 

Andżelika Jaworska jest uczennicą drugiej klasy liceum ogólnokształcącego w „osiemdziesiątce” i tegoroczną laureatką lokalnego etapu Samorządowego Konkursu Ośmiu Wspaniałych. W czerwcu będzie reprezentować nasz powiat na gali ogólnopolskiej w Białymstoku.

Jej przygoda z wolontariatem rozpoczęła się pięć lat temu, kiedy była w pierwszej klasie gimnazjum. Jak sama wspomina, były to zupełne początki – gazetki szkolne, wyjazdy do przedszkoli z okolicznościowymi przedstawieniami.

- Prawdziwy wolontariat zaczął się, kiedy koleżanka zaproponowała, żebym zaopiekowała się starszą panią z Kozłowa Biskupiego, gdzie mieszkam – opowiada Andżelika. – Pani Łucja była osobą niedołężną, wymagającą systematycznej pomocy. Często ją odwiedzałam pomagając w codziennych zajęciach. Na święta piekłam ciasta i szłam do niej z życzeniami. Pani Łucja już nie żyje, teraz odwiedzam jej grób – dodaje.

Od roku Andżelika odwiedza w domu niepełnosprawnego Maćka, ucznia szkoły specjalnej. Bawi się z nim, czyta mu książki, rozmawia. Andżelika uważa, że rozmowa jest bardzo ważna. Wielu ludzi jej potrzebuje. I wcale nie trzeba wymyślać Bóg wie czego, czasem wystarczy zainteresować się czyimś problemem i porozmawiać.

Ważnym wydarzeniem, o którym pisała także nasza gazeta, była wystawa dwóch niepełnosprawnych twórców: Michała Florczaka i Klaudiusza Grabisny. Andżelika zorganizowała ją w „osiemdziesiątce”, zapraszając znajomych obu panów z Warsztatu Terapii Zajęciowej, rodziców, kadrę oraz uczniów szkoły. Potem wykonała pełną dokumentację imprezy w postaci zdjęć, a także opinii, jakie udało jej się zebrać od zwiedzających i podarowała je Michałowi oraz Klaudiuszowi.

  - Andżelika pokazała nam osoby niepełnosprawne jako pełnowartościowych ludzi, którzy mają swoje pasje, talenty i w wielu dziedzinach są lepsi od nas - mówi Małgorzata Grabarek, opiekunka szkolnego wolontariatu. – A przy tym ma bardzo dobry kontakt ze wszystkimi i jest zawsze tam, gdzie jej potrzebują. Poza tym mądrze dzieli czas pomiędzy dom, szkołę i wolontariat – dodaje.

Andżelika jest znana także w Nowej Suchej, a więc swojej rodzinnej gminie. Organizowała tam zabawy, konkursy, imprezy dla dzieci, spotkania z policjantami, jednym słowem aktywizowała środowisko. 

Pełna sylewtka Andżeliki w najnowszym wydaniu "Ziemi".

Jolanta Sosnowska

A A A
10.04.2012
godz.09:14
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość