przejdź do Sochaczew.pl
146519 odwiedzin
Sochaczew, miasto kultury, sportu i ludzi aktywnych

Kultura, sport, współpraca z organizacjami pozarządowymi – to był kolejny temat spotkania burmistrza Piotra Osieckiego z mieszkańcami, w ramach podsumowania mijającej kadencji. Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu burmistrz złożył sprawozdanie z działań naszego samorządu z zakresu pomocy społecznej. Prezentacja, którą zorganizowano w kramnicach, wypadła imponująco. Po podsumowaniu okazało się, że w latach 2011-2014 na szeroko rozumianą kulturę i sport, w tym na inwestycje: budowę nowych boisk i sali gimnastycznej, rewitalizację wzgórza zamkowego, utworzenie nowoczesnego centrum bibliotecznego, utrzymanie trzech domów kultury, MOSiR, a także na wsparcie organizacji pozarządowych, koncerty, Dni Sochaczewa, Sochaczewskie Lato i wiele innych imprez - sochaczewski samorząd wydał niemal 48 mln złotych.

Jak powiedział Piotr Osiecki, na finiszu kadencji czuje się w obowiązku zdać relację z działań podejmowanych wspólnie z Radą Miasta, jednostkami kultury i sportu oraz organizacjami pozarządowymi. Zdaniem burmistrza, bez wątpienia nastąpiło otwarcie ratusza i podległych mu placówek na potrzeby mieszkańców.

- Jeśliby zliczyć wszystkie wystawy, koncerty w domach kultury i plenerze, pikniki historyczne, spotkania z pisarzami, turnieje sportowe dla dzieci i młodzieży, to w ostatnich latach sochaczewianie zaproszeni byli na kilkaset wydarzeń – mówił.

Oferta sportowa i kulturalne jest znacznie szersza niż jeszcze kilka lat temu – są koncerty rockowe, występy gwiazd pop, jazzu, operetki, regularnie przyjeżdżają do Sochaczewa zespoły folklorystyczne, czy choćby artyści z odległej Ameryki Południowej. Obiekty MOSiR tętnią życiem od rana do zmroku, przez siedem dni w tygodniu.

 

Centrum Kultury

Spoiwem łączącym aktywność tak wielu ludzi i instytucji jest powołane do życia 1,5 roku temu Centrum Kultury, Sportu, Promocji, Turystyki i Organizacji Pozarządowych. Wcześniej tę rolę spełniał Wydział Promocji i Aktywizacji, utworzony również w tej kadencji. W Centrum Kultury, które ma swoją siedzibę w kramnicach stowarzyszenia organizują spotkania, konferencje, własne projekty edukacyjne i szkoleniowe. Drzwi w pełni wyposażonej sali konferencyjnej są otwarte dla każdego. Tylko w ostatnich dniach Centrum we współpracy z MOK i biblioteką wydało pierwszą w historii miasta Antologię Poezji Sochaczewskiej oraz komiks poświęcony Bitwie nad Bzurą. Poza komisami wydawane są również kolorowanki opowiadające o historii naszego 700-letniego grodu. CK współorganizuje rocznie kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych, imprez patriotycznych, rekreacyjnych itd.

- Niekiedy wystarczy tylko drobny impuls, by z pomysłu zrodziło się coś wartościowego, cennego. Podam przykład. Od 2011 roku do dyspozycji artystów oddano aż trzy nowo powstałe galerie - MOST w Urzędzie Miejskim, TRAKT w domu kultury przy Chopina i Galerię Kramnice. Swoje prace może tam prezentować każdy  malarz, rzeźbiarz, rysownik komiksów, kolekcjoner, fotografik – zaznaczył burmistrz.

Nowością na kulturalnej mapie miasta są takie projekty jak Sochaczewskie Lato, Sochaczewska Jesień Kulturalna, Sochaczewskie Spotkania z Chopinem.

- Po kilku edycjach widać, że każdy z nich ma swoją sprawdzoną grupę odbiorców. Co istotne, za żaden koncert, czy to w plenerze, w sali widowiskowej MOK, albo sali balowej hotelu Chopin  nie pobiera się opłat. Uznaliśmy, że dostęp do wydarzeń kulturalnych ma być zawsze bezpłatny – podkreślał Piotr Osiecki.

 

Centrum biblioteczne

Rok temu w kramnicach otwarto nowoczesne centrum biblioteczne – przestronne, kolorowe, otwarte na nowe technologie. W ciągu roku MBP odnotowała ponad 20-procentowy wzrost liczby czytelników! Jeszcze więcej osób odwiedza bibliotekę, by poczytać prasę na miejscu, wypożyczyć książkę do domu, obejrzeć wystawę, skorzystać z komputera. W czytelni ten skok pokazują dane: z 4 100 osób do ponad 20 000. W ciągu roku MBP wypożyczyła o 15 tysięcy książek więcej niż rok wcześniej i to w dwóch poprzednich siedzibach przy Żeromskiego i 1 Maja.

- Połączenie zbiorów dwóch bibliotek i oddanie do ich dyspozycji całego piętra w kramnicach, to był strzał w dziesiątkę. Widać, jak biblioteka złapała wiatr w żagle, otwiera swoje własne wystawy, zaprasza czytelników na spotkania autorskie z pisarzami i poetami, uczy seniorów obsługi komputera, w czytelni dla najmłodszych nieustannie panuje gwar – mówił burmistrz.

Biblioteka na miarę XXI wieku musi kosztować. Na adaptację pomieszczeń w kramnicach, nie licząc oczywiście kosztów remontu i rozbudowy całego obiektu, ratusz wydał 350 tys. zł. Dodatkowo na zakup książek przeznaczył 65,8 tys. Tylko w 2013 roku MBP poszerzyła swoje zbiory o 1,3 tys. książek, a w tym roku o kolejne 3,3 tysiąca.

 

MOSiR

Sporo uwagi poświecono także Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, który w ostatnich latach znacznie rozszerzył swą działalność. Prócz basenu, lodowiska, kilku boisk, hal sportowych i kortów sprawuje też nadzór nad placami zabaw. W utrzymaniu infrastruktury wszystkich obiektów sportowych pomaga …targowisko miejskie. Od niemal czterech lat to MOSiR zarządza rynkiem i uzyskane w ten sposób dochody może inwestować w remonty, zakupy sprzętu, utrzymanie boisk w należytym stanie. Na obiektach praktycznie co roku rośnie liczba trenujących. Regularnie korzysta z nich 1500 zawodników zrzeszonych w sochaczewskich klubach sportowych. Rugby, piłka nożna, tenis stołowy, pływanie, judo, siatkówka halowa i plażowa, koszykówka, tenis ziemny, MMA, piłka nożna halowa, lekkoatletyka, w tym półmaraton, rajdy rowerowe, maratony ZUMBY – niewiele jest w Polsce takich ośrodków, które oferują tak ogromy wachlarz dyscyplin.

 

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej

W tej kadencji nasze muzeum, które w ostatnią sobotę zakończyło obchody 40 rocznicy powstania, doczekało się remontu elewacji, kosztownego, aczkolwiek niewidocznego odwodnienia fundamentów oraz renowacji stałej wystawy poświęconej II wojnie światowej i całkiem nowej - pierwszowojennej. Prowadzi do nich odnowiona klatka schodowa. Placówka organizuje lekcje muzealne dla dzieci, warsztaty archeologiczne, pikniki historyczne pod wspólną nazwą „Sochaczew 7 wieków historii”, rekonstrukcje historyczne (ta ostatnia oczywiście także była współorganizowana przez muzeum), spotkania z kombatantami, Muzealne Spotkania z Żołnierzami Wyklętymi i wiele innych projektów.

 

Pieniędzy dla stowarzyszeń jest 800 tysięcy, będzie milion

Znacznie więcej pieniędzy, niż w poprzednich kadencjach, miasto przeznacza na współpracę z fundacjami, stowarzyszeniami, klubami sportowymi, uczniowskimi klubami sportowymi. To rocznie ponad 800 tysięcy złotych przyznawane na udział w rozgrywkach ligowych, prowadzenie treningów i zajęć rekreacyjnych dla młodzieży, organizację zawodów, turniejów, prowadzenie świetlic dla dzieci z niezamożnych domów, aktywizację seniorów, ferie i Akcję Lato. Burmistrz zapowiedział, że w 2015 roku podniesie kwotę przeznaczoną na dotacje z obecnych 820 tys. do 1 miliona złotych.

Piotr Osiecki zakończył podsumowanie projektem, z którego jest szczególnie dumny. Przypomniał, że dzięki przychylności radnych miasta, od kilku lat najbardziej utytułowani sportowcy mogą sięgać po stypendia. W zależności od wyników, skali sukcesów, miesięczne stypendium sięga od 100 do nawet 1000 zł, a rocznie na wsparcie młodych zawodników ratusz wydaje ok.100 tysięcy złotych. 

Po więcej ciekawych newsów zapraszamy na ziemia-sochaczewska.pl

A A A
29.09.2014
godz.08:28
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość