przejdź do Sochaczew.pl
146524 odwiedzin
Zielone światło dla Staszica, Brukowej, Łąkowej i Młynarskiej

Wygląda na to, że nadchodzi wreszcie finał starań władz miasta, mieszkańców i wszystkich, którzy jeżdżą ulicą Staszica o przeprowadzenie remontu tej arterii.

O remoncie należącej do powiatu ulicy Staszica mówi się od ponad dwóch lat. W 2013 roku było już bardzo blisko. Pod naciskiem mieszkańców, którzy zebrali ponad dwa tysiące podpisów w tej sprawie, powiat przekazał ulicę miastu w czasowy zarząd. Burmistrz Osiecki przekonał radnych, by zgodzili się wziąć ciężar remontu - nie swojej drogi - na barki samorządu Sochaczewa. Ogłoszono przetarg, wyłoniono wykonawcę i dosłownie na kilka dni przed przejęciem „placu budowy” firma, która miała prowadzić inwestycję, a dokładnie pierwszy jej etap (od ul. Warszawskiej do „czwórki”), wycofała się z wykonania zadania. Burmistrz proponował, by nie rezygnować, ale władze powiatu nie chciały przedłużyć terminu czasowego przekazania ulicy miastu na rok 2014, twierdząc, że chcą ubiegać się o dofinansowanie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (tzw. schetynówki) na remont całej arterii.

Jak się wkrótce okazało, zarząd powiatu zaproponował, by robić inwestycję, ale głównie za pieniądze miasta. To na samorządzie Sochaczewa miał spocząć główny ciężar wniesienia tzw. wkładu własnego do wniosku na pozyskanie pieniędzy. W tym samym czasie powiat podpisał z gminą Brochów porozumienie o remoncie drogi, w którym podział był uczciwy – gmina 50%, starosta 50%. Czy można się więc dziwić, że do podpisania umowy z samorządem miasta nie doszło?
Po roku przerwy sprawa Staszica wraca, bo zbliża się termin złożenia wniosków do programu „schetynówek” na rok 2015. Burmistrz od miesiąca apeluje do zarządu powiatu, by nie zaprzepaścić kolejnej szansy. Wygląda na to, że tym razem się uda. Jak? Oddajmy głos Piotrowi Osieckiemu, który napisał o tym wczoraj na swoim blogu:

„W piątek późnym popołudniem otrzymałem pismo ze starostwa powiatowego w sprawie ulicy Staszica. To odpowiedź na moje apele, które ślę od miesiąca do zarządu powiatu, a przypomnę, że są w nim obok starosty Tadeusza Korysia także osoby pochodzące z Sochaczewa, wybrane głosami mieszkańców tj. wicestarosta Janusz Ciura i etatowy członek – Przemysław Gaik (…).

Niestety warunki,  jakie proponuje starosta znów są niekorzystne dla samorządu miejskiego. Znów to miasto ma wyłożyć dwa razy więcej pieniędzy na nie swoją drogę. W myśl zaproponowanej umowy, nasz samorząd ma pokryć większość wkładu własnego do wniosku  – tj. dwa miliony złotych, przy udziale starostwa na poziomie miliona złotych. Z przykrością muszę stwierdzić, że to kolejny dowód na to, że zarząd powiatu lekceważy sprawy miasta, lekceważy mieszkańców Sochaczewa. Nasze miasto nie jest traktowane uczciwie. (…) Dlaczego Sochaczew jest traktowany po macoszemu? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam już Państwu (…)

Podjąłem jednak decyzję, że mimo tak nieuczciwego, lekceważącego podejścia władz starostwa, zaproponuję we wtorek Radzie Miasta podpisanie porozumienia i wzięcie na barki naszego samorządu tych kosztów. Staszica potrzebuje remontu. Codziennie jeżdżą nią tysiące samochodów. Mieszczą się przy niej dwie duże szkoły, przedszkola, wiele instytucji. Nasze dzieci muszą być bezpieczne. Mam nadzieję, że władze powiatu nie wycofają się z treści zaproponowanego przez siebie porozumienia, również je podpiszą, złożą wniosek i w przyszłym roku będziemy się cieszyć z pięknej, bezpiecznej ulicy Staszica – z nowymi miejscami parkingowymi i ścieżką rowerową.
Zapalamy też zielone światło dla chodników na powiatowych ulicach Brukowej, Łąkowej i Młynarskiej. We wtorek zaproponuję Radzie Miasta przekazanie powiatowi 200 tysięcy złotych pomocy, z przeznaczeniem na budowę chodników przy tych ulicach”. Tyle burmistrz Osiecki.
Czekamy na rozpoczęcie inwestycji przez władze powiatu i na złożenie wniosku na remont ul. Staszica.

(rm)

Po więcej newsów z terenu miasta i powiatu zapraszamy na ziemia-sochaczewska.pl

A A A
23.09.2014
godz.10:41
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość